School Life

MEET THE TEAM

GSM Dr Gemma Smith Headteacher/Principal
RTH Mrs Rachael Thompson Vice Principal (Student Support)
AWE Mr Ashley Weatherhogg Vice Principal (T&L)
RTH Mrs Rachael Thompson VP Student Support
RHA Mrs Rebecca Harvey Assistant Headteacher – SENCO
SCO Mr Stuart Coggins Assistant Headteacher – Able and Talented
JRI Mr Jonathan Riley Assistant Headteacher – Curriculum, Data and Timetabling
MWA Mr Matt Ward Student Welfare Lead – C4L, Rewards and Safeguarding
JSS Mrs Jo Stokes Head of Sixth Form
LPA Miss Laura Parkes Head of Year 11
MAS Mr Matt Askin Head of House – Raleigh
MAS Mr Matt Askin Head of House – Raleigh
STH Miss Sophia Thandi Head of House – Drake
RTE Miss Rebecca Thornthwaite Head of House – Fiennes
RDA Miss Rachel Davies Head of House – Scott
Support Team members – general/specialist support
DBA Mrs Di Bate Admin & Learning Mentor
KCA Mrs Karen Campion Assistant SENCO Facilitator
ADA Mr Ashley Dainty Inclusion Assistant
JFO Mrs Jess Ford HUB/Withdrawal Manager – Behaviour and Engagement
LGA Mrs Lucy Garvey Inclusion Assistant
EGN Mrs Elaine Green Pastoral Support Assistant
GHO Mrs Gina Hobbs Inclusion Assistant
EKE Mrs Emma Kerin Inclusion Assistant
AMI Mrs Amanda Mitchell Inclusion Assistant
JWE Mrs Jo Weaver Assistant SENCO
KWE Mrs Kaye Webb Pastoral Support Officer – HUB
CWI Miss Claire Wilkinson Inclusion Assistant
AWO Mrs Amanda Woodus Careers and Year 11 Support
JCA Mr Jason Carr Assistant Headteacher – Head of Faculty
NGI Ms Natalie Gillan Second in Faculty
KAD Ms Kate Adams
JPE Miss Jade Perry
JSS Mrs Jo Stokes
JWY Mr James Wykes
JOR Mr Joel Orton Technician
JBR Mrs Jo Brotherton Head of PE
MAS Mr Matt Askin
HBU Mrs Hayley Bowen
RBU Mr Robert Butler
SSH Mrs Stephanie Shields
HVA Mrs Holly Vardill
DKH Mrs Dee Khakh Assistant Headteacher – Head of Faculty
MFE Miss Marella Fellows Second in Faculty
LPA Miss Laura Parkes
LWA Mrs Loretta Ward
AGU Mr Andy Gubby Computer Science Co-ordinator
JRI Mr Jon Riley
LWI Miss Lisa Willetts Assistant Headteacher – Head of Faculty
SFI Ms Sarah Fisher Second in Faculty
SFI Ms Sarah Fisher Second in Faculty
SDA Miss Sophie Dalton
LGL Mrs Lauren Glover
RLA Mrs Rebecca Langley
STH Miss Sophia Thandi
AWI Miss Alannah Wilkes
JBE Mrs Jayne Bevan Head of MFL
ABA Mrs Angela Barley
SHA Mrs Sandy Harding
KTO Mrs Kate Tomlinson
LDE Mrs Laura Dean Head of Faculty
SMC Mr Shaun McKenzie Second in Faculty
RDA Miss Rachel Davies
RTE Miss Rebecca Thornthwaite
MWA Mr Matt Ward
AWE Mr Ashley Weatherhogg
PWI Miss Phoebe Williams
RBL Mrs Ruth Blake Assistant Headteacher – Head of Faculty
RWI Miss Rachel Williams Second in Faculty
PCA Mr Phil Carpenter
AFO Mr Alex Ford
LNI Miss Leanne Nicklin
ARA Miss Amanda Rawlins
LRO Mr Lee Roberts
JVH Miss Julia Hanson Assistant Headteacher – Head of Faculty
NHA Mrs Mrs Narinder Hardawa Second in Faculty
LBA Miss Leah Bannister
SBL Mr Stuart Blakemore
SCO Mr Stuart Coggins
JCO Mr John Cowling
DBU Mr Dave Butler
RHA Mrs Rebecca Harvey
RSE Mr Ravi Sehmbi
CST Miss Candida Stevenson
RTH Mrs Rachael Thompson
CWA Mr Craig Walton
CPA Mrs Claire Paskin
LCR Mrs Laura Cran Science Technician
JLO Mrs Jo Lovell Science Technician
JKI Mrs Julia Kirkham Food Technology Technician
CPA Mrs Claire Paskin Cover Supervisor
TAL Mrs Tina Allbut Cover Supervisor (Part time)
PWI Miss Phoebe Williams Curriculum Support/Mat cover for RDA
CTU Mr Craig Turner ICT Technician
DCA Ms Davina Cameron Admin & administrator to SEN/WEX/Library
GDI Miss Grace Dickens Admin & Attendance/Medical
RHI Mrs Ree Hickman Headteacher’s P.A.
DBE Mrs Sarah Hill Admin & Post 16 Administrator
KHI Mr Kyle Hipkiss Admin & Media/Arts Technician
DIN Mrs Debra Ingram Admin & Pastoral Support Administrator
DMC Mrs Debbie McDonald Finance, Administration & Operations Manager
HNE Mrs Helen Needham Admin Assistant – Cover/Finance
MOL Mrs Maxine Oliver Reprographics Technician
JPA Mrs Julie Parker Receptionist – pm
APA Mrs Amanda Parsons Receptionist – am
JPR Mrs Jenna Price Data Officer
CRI Mrs Cathy Riley Curriculum and Examinations Officer
JSM Mrs Julie Smith Senior Finance Support Officer
Mrs Glenis O’Sullivan Mealtime Supervisor
Mrs Melanie Martin Mealtime Supervisor
Mrs Kerry Perry Mealtime Supervisor
TBA Mr Tim Bate Assistant Site Manager
JYO Mr Jayson Young Caretaking Co-ordinator
Barbara Hodgkins Cleaning Supervisor
Audrey Blower Cleaner
Ann Brice Cleaner
Maria Collins Cleaner
Jackie Dalton Cleaner
Carol Egan Cleaner
Josephine Johnson Cleaner
Deanne Jones Cleaner
Mandy Lammas Cleaner
Beverley Legg Cleaner
Michelle Siverns Cleaner